קנו (גם לעצמכם) מתנה לחג אונליין

קנו (גם לעצמכם) מתנה לחג אונליין

"אז קנו לעצמכם מתנה לחג" - מילות השיר הידוע המדבר על הרגלי צריכה של קניות לחג. למה קונים מתנות לחגים השונים, למי בעיקר קונים ואיך יודעים להתאים מתנה גם לפרסונה וגם לאותו חג מדובר…?

קודם כל, לפני שבכלל מחליטים לצאת לקניות או להזמין מתנה אונליין, חשוב להבין למי קונים ואת מי משרתת קניית המתנה, מעבר כמובן למקבלה.

אז ככה.. קניית מתנות הינה דבר שבשגרה, כמעט בכל זמן ובכל חברה. הרבה אנשים קונים מתנות לבני ובנות הזוג,להורים, לילדים ובני משפחה נוספים. חלק יקנו מתנות דווקא לעמיתים לעבודה או אפילו לבוס הגדול ולהיפך וכמובן לחברים.

כמובן שבבחירת מתנה יש לא מעט שיקולים - אלה יכולים להיות כלכליים, רגשיים,פונקציונליים, מחשבתיים ותקשורתיים כאחד.

למשל, בחירת סט הגשה לגבינות לחג שבועות בעבור חובב/ת גבינות, ישרת מאוד את מקבל המתנה, מאחר וזו תשרת אותו נאמנה בעתיד לכשירצה לארח, בחגים ובמועדים החשובים לו בעתיד.

תיק לימוד מאובזר יכול לקלוע בול כמתנת ראש השנה לילד המתחיל מסגרת חדשה כמו כניסה לכיתה א' או למוסד חינוכי חדש, או לסטודנט לקראת שנת הלימודים האוניברסיטאית. כאן המתנה גם משרתת צורך של המקבל וגם העיתוי של הענקת המתנה, יוצר חיבור רגשי לאותו ילד שנכנס עם תיק הגב בפעם הראשונה לכותלי בי"ס.

יש עוד נטייה מובהקת של קניית מתנות לחג מצד אחד מבני זוג טריים, בעבור הוריו/ה של הבן/בת זוג. זאת מתוך מחשבה ארוכת טווח של לקבל את תשומת הלב ומלוא ההערכה של הורי בן/בת הזוג, קל וחומר אם מדובר בחימום יחסים שכבר קיבלו משב רוח קריר בעבר.

בעבודה נהוג לתת שי לחג . מטרת השי, צנוע או יקר ככל שיהיה, הוא לאגד את העובדים ,לתת להם תחושת שייכות וגם להעלות את המוטיבציה שלהם ,מה שביחס ישיר גם מעלה את תפוקתם ותועלתם לחברה.

כמובן שגם להיבט הכלכלי יש משקל נכבד. בשנים האחרונות, כדי לקלוע בקניית מתנה מתאימה, בוחרים רבים לעשות זאת בדמות רכישה של תווי קנייה. כך המקבל יכול ללכת בעצמו ,בזמנו הפנוי ולבחור לו מתנה כאוות נפשו. מה שכן, ערך תווי הקנייה עשוי או עלול (עניין אינדיבידואלי של השקפה..) להסגיר את רמת נדיבותו/ה או קמצנותו/ה של הקונה, כמו גם לעתים, את יכולותיו הכלכליות.

מהבחינה הזאת, ניתן לראות למשל שאנשים מבוגרים , מעל גיל 50 , קונים לרוב יותר מתנות בעבור הדור הצעיר מאשר להיפך. זאת מאחר ולרוב, אלה יהיו יותר מסודרים ובעלי יציבות כלכלית מה שיאפשר להם לעשות כן.

כמו כן, מתנות - לטוב ולרע, יכולות להעיד על מצב משפחתי מסויים בין בני זוג, יחסים בתוך המשפחה, בין חברים ואף על מבנה אישיותי של כל אחד ואחד מאיתנו.

מי לא מכיר את אותה התחשבנות בין זוגות חברים למשל על 'מה הם הביאו לנו מתנה בראש השנה הקודם..? נקנה להם השנה מתנה צנועה יותר…' לכן מתנות לחג לכאן או לכאן הן גם סוג של סגירת חשבונות.

כל חג באופן סימבולי, מביא עימו את ההזדמנויות לקנות ולהעניק ליקירינו משהו חדש ומרגש. זה יכול להיות הגדה מהודרת במיוחד בחג הפסח, סט חדש כלשהו למטבח בראש השנה שמטבעו הוא סימן להתחלות חדשות , שטיח מהודר לחנוכה או לחלופין לחג המולד, המסמלים את כניסתו של גנרל החורף וכובע ליצן עמוס בכל טוב לפורים.

כך או כך, נראה שאין גבול למקוריות, למחשבה ובהרבה מקרים גם לרמת ההשקעה והזמן שאנחנו מקדישים לבחירה ורכישה של מתנה לחג. אין ספק שכל אלה מעידים הרבה גם על נותן המתנה וגם על מקבלה. ובנימה חגיגית זו (תרתי משמע), מתנה היא קודם כל דבר משמח אז גשו לקנות אחת ליקיריכם ואל תשכחו לדאוג לעצמכם - עוברים דרך קאשבק ומקבלים החזר כספי - חג שמח!