מדריך הכניסה שלכם לעולם הגיימינג

מדריך הכניסה שלכם לעולם הגיימינג

שנת 2020 היית מנוע הצמיחה הגדול של עולם הגיימינג, בעקבות ריחוקים חברתיים
ובידודים בגלל הקורונה יותר אנשים הורידו משחקי גיימינג. כמה עולה מחשב גיימינג טוב, ואיך לבחור כיסא או עכבר גיימינג?

קצת אחרי תחילת שנת 2020, באמצע חודש מרץ הקורונה חדרה גם לישראל וחלה תפנית בעולם הגיימינג כולו.
הסגרים בכל מדינות העולם הובילו למצב ששווקים רבים נסגרו, כמו למשל בתי קולנוע, פאבים ומקומות בילוי, מסעדות ואפילו אצטדיוני כדורגל. תחום אחד ששלט מעל כולם והיה מחוסן נגד המשבר היה תחום הגיימינג, כאשר על פי מספרים מעודכנים לאחרונה משחקים בעולם 2.7 מיליארד גיימרים במשחקים שונים. תעשיית הגיימינג ב-PC הרוויחה לבדה כ-37 מיליארד דולר במהלך השנה שחלפה, ולעומתה תעשיית הגיימינג במובייל הכניסה על פי הערכות מעל 77 מיליארד דולר.

ציוד גיימינג מתאים - חובה לכל גיימר

בין אם אתם שחקנים מתחילים או מתקדמים, כדי להיות חלק מהמשחק אתם חייבים קודם כל מחשב גיימינג מתאים כדי שיוכל להריץ את משחקי הגיימינג המדוברים ביותר ברשת. כל אחד שהיה עם אופטימיות זהירה וניסה להוריד את המשחק הכי חדש בשוק למחשב שקנה לפני כמה שנים טובות בטוח גילה את התקיעות המעצבנות שיכולות לעלות במצב כזה, או שהמחשב עצמו כבר לא עומד בעומס ומתחמם יתר על המידה.

בדיוק בשביל זה הבאנו בשבילכם כמה טיפים שחשוב שתזכרו טרם קניית מחשב הגיימינג הבא שלכם, ולכן בתור התחלה תחשבו כמה רגעים על 2 נקודות חשובות:

1. מה הם משחקי הגיימינג האהובים עליכם? למשל כדי לשחק League of Legends תוכלו לקנות מחשב ברמה סבירה, אך כדי להריץ את המשחק החדש של Call of Duty תצטרכו מחשב גיימינג חזק בהרבה יותר.

2. מה התקציב שלכם? טווח המכירים למחשב גיימינג סביר יכול להתחיל ב- 3,000 ₪ ולהגיע ליותר מ- 10,000 ₪ למחשבים המתקדמים ביותר, כך שחשוב להגיע מוכנים ובלי הפתעות.

כעת נעבור על עיקרי החלקים שתצטרכו להכיר כדי לקנות מחשב גיימינג טוב.

מעבד (CPU)

החלק שאחראי על כוח העיבוד של המחשב, במילים אחרות ה"מוח" שאחראי על כל הביצועים. בשוק המחשבים הביתיים ניצבות שתי חברות מרכזיות, intel ו-AMD., וכדי לקצר לכם את כל המידע נתמקד בראשונה שנחשבת הפופולרית והגדולה יותר.

לאינטל קיימים 4 סדרות מעבדים שונים וכל אחד מייצג את טיב המעבד, כאשר המעבד הראשון הוא i3 והאחרון נקרא i9, ובין לבין יש את i5 ו-i7. מכיוון שהמעבד הראשון נחשב לחלש ביותר הוא יהיה פחות רלוונטי לכם במשחקים שונים ומשמש בעיקר לצרכים בסיסיים כמו תוכנות אופיס וכו'. מעבד ה-i5 כבר יכול להריץ משחקים סבירים ואפילו טובים מאוד, ולבצע כמה פעולות במקביל בהתאם לכוח העיבוד שנמצא במעבד כזה. המעבד האחד לפני האחרון בסדרה, Intel i7 כבר נחשב חזק ואיכותי ומסוגל להריץ את המשחקים הכבדים בעלי הגרפיקה הטובה ביותר בשוק משחקי הגיימינג, הוא לא זול אך מהווה תמורה מקסימלית עבור גיימרים מתקדמים. המעבד האחרון Intel i9 הוא הטופ שבטופ של החבורה והעלות שלו יקרה מאוד, ואם אתם לא בוני משחקים או עובדים על תוכנות גרפיות כבדות אז אפשר יהיה לוותר עליו בבחירה.

כרטיס מסך וספק כוח

כרטיס מסך ישמש אתכם בעיקר כדי להריץ את הגרפיקה עצמה של המשחקים בצורה טובה. לא משנה כמה המחשב שלכם יראה מהודר, ללא כרטיס מסך טוב שעומד בדרישות משחקי הגיימינג הכבדים הכל יתקע לכם ויהיה פחות כיף. ספק הכוח אחראי להשאיר את כל חלקי המחשב, ובייחוד את כרטיס המסך שאחראי על לא מעט צריכה, פועלים כיחידה אחת רציפה וללא כל בעיות ולכן גם כאן מומלץ לוודא שספק הכוח מתאים ביחס לכל חלקי המחשב.

זיכרון ודיסק קשיח

חשוב להבדיל בין השתיים, הראשון מתייחס לזיכרון פנימי של המחשב ובעצם כמה זיכרון המחשב מקבל כדי לזכור נתונים ולעבד אותם בזמן העבודה, או במקרה שלכם בזמן המשחק שלכם. ככל שיהיה יותר, כך המחשב יעבוד באופן מהיר יותר, אל תתפשרו במקרה של משחקי גיימינג ותבחרו ב-16GB. זיכרון בדיסק קשיח נותן למחשב יכולת של כמה קבצים מכל הזמן הנתון(מה ששמרתם בעבר, מה שאתם שומרים עכשיו ומה שתשמרו בעתיד) הוא יוכל לאחסן בתוכו. מחשב גיימינג טוב יצטרך כמה שיותר זיכרון מפני שכיום המשחקים שוקלים המון וזאת בגלל הגרפיקה המתקדמת והאפשרויות שנוספות אליהן, גם אם תקנו מחשב נייד גיימינג חשוב שתוודאו כי הסוג של הדיסק הקשיח הוא SSD הוא הסוג הפחות זול אך המתקדם ביותר לביצועים גבוהים ואיכות טובה.

כדי לבחור ציוד גיימינג מתאים למשחק הבא שיסחוף את הרשת עליכם לקחת כמה דברים בחשבון. כמו מחשב גיימינג גם כדי לקנות אוזניות גיימינג מתאימות או כיסא גיימינג אתם צריכים לחשוב מה התקציב שעומד לרשותכם, איפה תרצו להשקיע ומה בעצם חשוב לכם.

עכבר גיימינג - הפרמטרים בבחירת עכבר גיימינג מסתכמים בכך שהעדיפות לעכבר לייזר טובה יותר בבחירת עכבר לגיימינג וזאת מכיוון שהדיוק בו(בדיוק מה שאתם צריכים במשחקי יריות!) טובה בהרבה יותר. הבחירה בעכבר אלחוטי על פני חוטי לגיימרים אמיתיים היא הבדל כספי בעיקר, וזאת מכיוון שעכברי הגיימינג האלחוטיים משתווים היום ברמת התגובה לאלו החוטיים, אך חשוב שתוודאו אם רמת השידור של העכבר מספיקה לכם במידה והבחירה שלכם תהיה בעכבר גיימינג אלחוטי. לפעמים הבחירה בעכבר גיימינג עם ערך מוסף של כפתורים היא יתרון משמעותי מפני שאלה משמשים לקיצורי דרך מסוימים שיעזרו לכם בכל משחק גיימינג שהוא.


אוזניות גיימינג - בחירה שתשמע נכון


לפני שנדבר על הפרמטרים הטכניים החשובים באוזניות, צריכה לעלות השאלה מה נעדיף יותר אוזניות רגילות או Headset. היתרון באוזניות גדולות הוא ברור, ומי שמוצא מבלה את רוב זמנו בעיקר בשמיעת מוזיקה כנראה יעדיף באופציה הראשונה שהיא איכותית למוזיקה אך פחות לגיימינג, אם כי תמצאו בחלק מהמקרים אוזניות שמבחינת שמע יהיו לא רעות גם לגיימינג. אוזניות Headset יהיו אופציה נהדרת לגיימרים שביניכם מכיוון שהן כוללות לרוב את כל האפשרויות כמו מיקרופון מובנה וכפתורים נוספים בחבילה אחת, אף על פי שאיכות המיקרופון לא תמיד נחשבת איכותית במקרה הזה ואולי תעדיפו להרכיב לכם בנפרד במידה והדבר קריטי לכם ואתם משחקים בצוות. שלוקחים בחשבון בחירת אוזניות גיימינג טובות צריך להתייחס לעיצוב האוזניות ואיכות החומרים שלהן, כשמדובר במשחקים רצופים שיכולים לערוך לעיתים כמה שעות תצטרכו להיות עם אוזניות נוחות שישמרו על האוזניים שלכם לזמן ממושך.

סינון רעשים - ההבדלים המרכזיים באלמנט סינון רעשים הוא אם לאוזניות יש סינון רעשים פסיבי(סינון כל רעש מבחוץ) או סינון רעשים אקטיבי(סינון רעשים ספציפיים שיכולים להפריע). במשחקי גיימינג נדרש ריכוז גבוה, ולכן מומלץ לבחור אוזניות כאלו שיכילו את האפשרות הזאת.

סוללה - אם בחרתם באוזניות אלחוטיות למשחקי הגיימינג שלכם, חשוב לוודא את זמן שימוש שהאוזניות יכולות להחזיק, ובנוסף כמה זמן טעינה נדרש לאוזניות כדי למלא את הסוללה אחרי הכל אתם לא רוצים להפסיד את חווית הגיימינג האיכותית הכוללת סאונד ולא לשמוע את שאר חברי הצוות שלכם.

איכות הסאונד - איכות סאונד טובה יכולה לפעמים להכריע משחקים, בעיקר כשמדובר בסוגי משחקים כמו Call of Duty ברשת מאשר FIFA בין חברים. כשניגשים לבחור אוזניות גיימינג ואיכות הסאונד היא אחד הפרמטרים החשובים לנו, נרצה להתייחס בעיקר לכמות ה-Hz המצוינת באוזניות שהם בעצם מהווים את כמות התדרים וערכים של 20Hz - 20,000Hz יהיו איכותיות מספיק כדי להתאים לכם. זכרו, כמות תדרים גדולה שווה לאיכות שמע נקיה ועשירה.

כיסא גיימינג - כדי לעשות לכם סדר מהיר בבחירת כיסא הגיימינג המתאים לכם, גם כאן תאלצו לקבל החלטות על פי נוחות, נראות, כמה זמן יחזיק הכיסא שלכם וכמובן הדבר הכי חשוב רצף משחק ובריאות. ניתן לבחור כיסא גיימינג טוב על פי המלצות על רצף זמן משחק גבוה שהוא ייתן לכם, כידוע, גיימרים אמיתים צריכים שעות משחק מרובות כדי להצליח להפוך להיות בעלי שליטה טובה בכל משחק, ולכן אם נוחות ורצף משחק ממושך הם בסדר העדיפויות שלכם כיסא גיימינג בד יהיה בחירה פופולרית בקרב שחקני הגיימינג. רבים מהגיימרים נוטים לבחור כיסא עור כדי שישלים את המראה היוקרתי לשאר ציוד הגיימינג שיש להם, אומנם הם איכותיים, נשמרים לאורך זמן וקלים לניקוי אך חשוב לזכור כי כיסאות אלה נחשבים ליקרים יותר וגם פחות נושמים ועלול לגרום לכם לאי נוחות בזמן משחק ממושך.

כיסאות נוספים שתוכלו למצוא היום הם כיסא מבד נושם(ריפוד Mesh) שהיתרון הגדול בו הוא חווית רצף המשחק שהוא נותן לגיימרים בזכות רשת לא אטומה בכיסא המאפשרת פחות התחממות ונוחות גבוהה, אבל החיסרון בסוג הכיסא הזה שהוא לא קל לניקוי לעומת כיסא מסוג עור ולא בטוח שיהיה עמיד בטווח הארוך. סוג אחרון של כיסא שקיים הוא כיסא דמוי עור, אומנם נחשב לסוג הזול ביותר אך פחות מומלץ לגיימרים בטווח הארוך משום שכיסא מסוג זה עשוי לעיתים מריפוד לא באיכות גבוהה בשונה מעור אמיתי, וגם מתחמם לאחר זמן ישיבה ממושך. כשניגשים לשאלה איך לקנות כיסא גיימרים איכותי צריך לבחון את מידת הכיוון של משענת הגב כדי לתת תחושה נוחה בזמן משחק בדומה לנהיגה לזמן ממושך ברכב, וגם להסתכל על מידת ההתאמה של הכיסא כך שיוכל להתאים באופן משתנה משחקן לשחקן או בהתאם להתפתחות הגיימר שלרוב יהיה בגיל נוער עם גובה משתנה לאורך השנים. כיסאות גיימינג של Dragon לרוב יהיו הפופולריים בשוק כשגם תוכלו למצוא אותם עם עיצוב חדשני ומתאים לגיימרים ועם הטיפים וההמלצות שנתנו כאן כדי לכם יהיה לבחור את הכיסא המושלם שייתן תחושת נוחות מירבית ויחד עם זאת יישמר לאורך זמן.

איך לבחור מסך מחשב גיימינג מתאים


כשניגשים לשאלה כיצד לבחור מסך מחשב גיימינג טוב צריכים להבין שמסך מחשב גיימינג טוב שונה מרכישה של מסך מחשב רגיל, מפני שהוא מיועד ספציפית להתרחשויות במשחק ודברים שנראים שוליים לשחקן רגיל ייראו מהותיים לגיימר תחרותי.

קצב ריענון - קצב ריענון מסומן ב-Hz, כאשר הוא חלק חשוב בהחלטה של בחירת מסך מחשב גיימינג. כיום במשחקי הגיימינג המתקדמים יש כל כך הרבה פרטים והתרחשויות, במילים פשוטות קצב הריענון הוא מהירות התמונה שמוצגת, וכדי שאתם בתור גיימרים תהיו עדיפים על אחרים מומלץ לבחור מסך עם קצב ריענון של לפחות 120Hz, שאם אתם מכוונים להיות גיימרים תחרותיים תוכלו לקפוץ הלאה לקצב ריענון של 240Hz.

רזולוציה - בבחירת רזולוציה מתאימה למסך, צריך לקחת בחשבון את המחשב עצמו שיש ברשותכם או שאתם עתידים לרכוש. מכיוון שהיום הרזולוציות במשחקי הגיימינג מגיעות ל-4K/8K המחשב וכרטיס המסך שלכם צריכים להיות מספיק חזקים כדי להריץ אותם, ולכן השיקול כאן אמור להיות בסנכרון לצד המחשב שלכם כדי שתהנו מאיכות משחק מקסימלית.

זמן תגובה - אחראית על שינוי התגובה שהמחשב שולח למסך באותו הרגע, כאשר Ms יהיה הערך שמייצג את מספר זמן התגובה וחשוב שיהיה נמוך ככל הניתן לדוגמא בעיקר בשינוי כיוון מהירים כמו לצורך העניין במשחקי יריות שבו אתם נדרשים להגיב מהר במידה ויש שחקן מאחוריכם.

גודל מסך - במסכי מחשב גיימינג גודל המסך צריך להילקח בחשבון לצד עמדת המחשב שלכם. מסך בגודל 24" או 27" יכולים להתאים לעמדת מחשב סטנדרטית, שהאחרון יתאים לרזולוציות משחק גבוהות יותר למרות שכאן הדעות כבר חלוקות לשני הכיוונים. צורך מיוחד במסך מחשב גיימינג גדול יותר כמו 34" שמגיע לעיתים בתצורות של מסך קעור צריכות להילקח בחשבון יחד לצד עמדת המחשב שלכם, שכן עמדת מחשב מרוחקת מספיק יכולה להתאים לו, אך כפי שציינו בהתחלה בכל הנוגע לעמדת מחשב סטנדרטית האופציה הזו פחות עדיפה.

בכל הנוגע לבחירת מסך מחשב גיימינג חשוב להתעמק בזה ולעשות סקר שוק מה הכי נכון לכם, מה ציוד הגיימינג העומד לרשותכם, ובכלל כמו ברוב ציוד הגיימינג שצוין פה שאלת התקציב שעומדת לרשותכם צריכה להיות משקל בהחלטה של רכישת ערכת גיימינג מתאימה לכם. שוק מסכי המחשב הוא רחב מאוד, ומשנה לשנה נוספות עוד אופציות ומה שרלוונטי לגיימר תחרותי לא עומד על אותו משקל בשביל הגיימר המתחיל. אגב כמו שדיברנו בתחילת הכתבה, המשחקים שתשחקו בהם חשובים בהחלטת ציוד גיימינג מתאים ובפרט מסך מחשב גיימינג מפני שיש סוגים שונים של מסכים כמו מסכי TN ומסכי VA, שמהווים חלק מפאנל המסך וקשורים בין היתר לתקציב שעומד לרשותכם.

חנויות גיימינג ומשחקים אהובים


תעשיית הגיימינג כאן כדי להישאר, עם משחקים שהיו פופולריים במיוחד בשנה החולפת כמו Call of Duty: Modern Warfare / War Zone, Fortnite, Fifa 21, Rocket League, League of Legeneds ועוד רבים, מחייבת שחקנים רבים להסתגלות מרשימה בכל משחק ויוצרת חיבורים שלא היו כמותם קודם בעולם המשחקים.
נוכל להמליץ לכם על חנות גיימינג אונליין נהדרת בקאשבק בשם CD Keys ושם תוכלו למצוא בדיוק את המשחקים שציינו תחילה במחירים זולים, ועוד המון משחקים נהדרים ל-PC ובין היתר גם לקונסולות השונות. חנות מומלצת נוספת שנמצאת בקאשבק ויכולה לשמש אתכם לציוד הגיימינג "הכבד" כמו מחשבי גיימינג או מסכי גיימינג טובים היא KSP או לשתוכלו למצוא מסכי מחשב בלאסטפרייס. באשר לערכות גיימינג כמו אוזניות גיימינג או עכבר גיימינג תשמחו לדעת כי בהרבה מהמקרים AliExpress נותנת מענה מעולה לצרכי הגיימרים, ובעזרת הטיפים שנתנו לכם או המוצרים המומלצים שנמצאים בתחתית הכתבה תוכלו למצוא בדיוק את מה שתצטרכו כדי להצטרף לצוות הגיימרים לפני התחרות הבאה.

תחרות גיימינג 2021 באילת

תחרות גיימינג ואירוע בינלאומי היו אמורים להתקיים בישראל לפני כמה חודשים. מדובר בעצם בתחרות רשמית לכל דבר ונחשבת כאליפות מתוך הספורט האלקטרוני שצומח בשנים כפי שהזכרנו בתחילת הכתבה, וכ-500 שחקנים מ-60 מדינות שונות בכל רחבי העולם כולל מאיראן ומלבנון היו אמורים לנחות בעיר הדרומית בישראל. החדשות הטובות הן שהגמר של אליפות 2021 תיערך בחודש נובמבר, ואולי אפילו יגיע אלוף ישראלי! במידה ואתם מתכננים לקחת חלק בתחרות הגיימינג שהגמר שלה ייערך בנובמבר 2021 באילת, אנחנו ממליצים לכם לשריין מקום דרך Booking, כך גם תיהנו מהיצע שלם של מלונות או דירות בקרבת התחרות וגם תרוויחו החזר כספי שווה במעבר דרך cashback.co.il.

לסיכום, אחרי שקראתם כמה מהטיפים שהבאנו כאן בכתבה תוכלו לבקר בכל אחד מחנויות המחשבים והמשחקים עובדים איתנו, כך תהיו בטוחים שתהנו ממחירים מעולים, רכישה בטוחה בכל קנייה, וקאשבק שהוא בעצם ההחזר הכספי שאתם מקבלים ישירות לחשבון על הקניות שלכם במעבר דרך האתר שלנו לפני כל רכישה.